U16 Buildcorp Emerging Reds Cup teams announced

Tue, 8/9/2022, 3:00 AM
Reds Media Unit
by Reds Media Unit

The teams for the inaugural U16 Buildcorp Emerging Reds Cup (ERC) competition have been confirmed following trials at Ballymore over the weekend.

Brisbane White, Brisbane Grey, South-East and the Queensland Country U16s will compete over three days of action at Bulimba’s Riverside Junior Rugby Club in September, with an U16s competition added after last year’s successful U15s ERC.

Queensland Rugby Head of Talent Management Paul Carozza said: “It’s exciting to have U16s included in the ERC this season.

“We saw some great talent in last year’s competition, and we expect more of the same in both the U15 and U16s age groups in 2022.

“Congratulations to all those selected.”

The Brisbane and South-East Queensland teams were chosen following trials at Ballymore, with the best U16s players from around the state picked to trial.

The Queensland Country U16s side was selected following the Queensland Country Championships in Toowoomba.

The U15s teams will be announced next week.

2022 Emerging Reds Cup

Venue: Riverside Junior Rugby Union Club

Date: 19 – 22 September

Brisbane Grey U16s

Forwards

  • Adam Kelly – Iona College – Redlands
  • Cameron Ray – Brisbane Boys College – University of Queensland
  • Cody Harkins – St Joseph’s College Gregory Terrace – Brothers
  • Emil Willie-Jawai – Anglican Church Grammar School
  • Hugo Hart – St Joseph’s Nudgee College
  • Jack Gordon – Brisbane State High School
  • Jacob Job – Brisbane Boys College – Nogoa Red Claws
  • Jasper Barry – Marist College Ashgrove
  • Luke Leak – Narangba Valley State High School – Brothers
  • Manaaki Bateman – St Patrick's College – Brothers
  • Max Richards – Ipswich Grammar School – Souths
  • Tom Williams – St Joseph’s Nudgee College
  • Will Pascoe – Brisbane Grammar School
  • William Parmenter – Ipswich Grammar School

Backs

  • Charlie O'Connell – St Joseph’s Nudgee College
  • Dajuan Manase – Ipswich Grammar School – University of Queensland
  • Jacob Johnson – St Joseph’s Nudgee College – Brothers
  • James Duggan – St Joseph’s Nudgee College
  • Journey Ioane – Marsden State High School – Sunnybank
  • Malachi Vaigalu – Ipswich Grammar School – University of Queensland
  • Nathan Fraser – Ipswich Grammar School – University of Queensland
  • Paddy McInally – Brisbane State High School – Souths
  • Ryan Heaton – St Joseph’s Nudgee College
  • Samuel Benham – St Laurence’s College – Souths
  • Tom Howard – Marist College Ashgrove – GPS

Brisbane White U16s

Forwards

  • Alex Schumacher – Ipswich Grammar School – Sunnybank
  • Avery Thompson – Brisbane Boys College
  • Bailey Caplick – Marist College Ashgrove – GPS
  • David Leota – Ipswich Grammar School – Ipswich Rangers
  • Harry Scheibel – Ipswich Grammar School
  • Harry Solofa– Anglican Church Grammar School – Easts
  • Jack Packer – Brisbane Boys College
  • Joseph Stoddart – Anglican Church Grammar School
  • Jye Crothers – Anglican Church Grammar School
  • Kody Perry – Brisbane Grammar School
  • Oscar Affleck – Ipswich Grammar School
  • Princeton Ioane – St Joseph’s Nudgee College
  • Tom Robinson – St Joseph’s College Gregory Terrace
  • Tristan Knudsen – Brisbane Grammar School

Backs

  • Amaziah Murgha – Ipswich Grammar School
  • Angus Kelly  - St Joseph’s College Gregory Terrace – Norths
  • Cameron Phillip – Anglican Church Grammar School
  • David Colavalu – Brisbane Boys College
  • Netani Lesimaikimatuku – Brisbane State High School – Sunnybank
  • Nicholas Dunstan St Joseph’s College Gregory Terrace – Wests
  • Prestyn Laine - Setu – St Joseph’s Nudgee College
  • Ratu Alipate Raicebe – Ipswich State High School – Sunnybank
  • Samuel Watson –  St Joseph’s Nudgee College
  • Tauave Leofa – Brisbane State High School – Sunnybank
  • Xavier Rapata – Brisbane State High School – Sunnybank

South-East Queensland U16s

Forwards

  • Adam Nickalls – The Southport School
  • Amare Milford – The Southport School – Helensvale Hogs
  • Billy Wellard – The Southport School
  • Blaze Moana – The Southport School - Palm Beach Currumbin Alleygators
  • Ewald Kruger – Toowoomba Grammar School – Dalby Wheatman
  • Jake Stephens – Downlands College – Toowoomba Bears
  • John Ryan – Downlands College
  • Joseph Gray – Toowoomba Grammar School – Toowoomba Bears
  • Jye Watton – Marymount College
  • Liam Condely – A.B Patterson College – Gold Coast Eagles
  • Logan Connolly – Downlands College – Toowoomba Bears
  • Nate Hepi – Sunshine Coast Grammar School
  • Psalms Pritchard – Kings Christian College – Gold Coast Eagles
  • Tom Bailey – Toowoomba Grammar School

Backs

  • Ben Burgess – Toowoomba Grammar School – Toowoomba Bears
  • Ben Lotz – Downlands College
  • Blake Miller – Sunshine Coast Grammar School
  • Chace Oates – Toowoomba Grammar School – Toowoomba Bears
  • Charlie Miller – Kings Christian College – Gold Coast Eagles
  • Cooper Nelson – The Southport School
  • Elijah Keung – Canterbury College – Sunnybank
  • Fletcher Fairbanks – Sunshine Coast Grammar School – Maroochydore Swans
  • Ta’ziayah Milner – Kings Christian College – Gold Coast Eagles
  • Tom Goldie – The Southport School
  • Zac Nicol – Sunshine Coast Grammar School

Queensland Country U16s

  • Adimabu Noah – Townsville
  • Archie Allen – Ross River Redskins
  • Lochlan Smith – Palm Beach Currumbin Alleygators
  • Coleridge Tweedy – Toowoomba Grammar
  • Hayden Cumming – Mackay
  • Mitchel Waldon – Townsville Brothers
  • Israel Moevao – North Queensland
  • Ryan Wildman – Palm Beach Currumbin Alleygators
  • Stewart Gordon – Townsville Brothers
  • Jack Franks – Brothers Sunshine Coast
  • Jacob Lama – Helensvale Hogs
  • Callum Simpson – Palm Beach Currumbin Alleygators
  • Te Kanawa Steffek – Gold Coast Eagles
  • Iowani Cavuilati – Ross River Redskins
  • Trace Beattie – Mackay
  • Patrick Nolan – Toowoomba Souths
  • Kalani Te Heu Heu Tukino – Palm Beach Currumbin Alleygators
  • Jack Gibson – Townsville
  • Tainyn Clarken – Helensvale Hogs
  • John Grenfell – Capricornia Coast Crocs
  • Joshua Morton – North Queensland
  • Luke White – Palm Beach Currumbin Alleygators
  • Brandan Crawford – Surfers Paradise
  • Zachariah Abdul-Rahman – Ross River Redskins

Share