Queensland teams named for National Youth 7s Championships on the Sunshine Coast

· Schoolboys
by Reds Media Unit

This weekend the Sunshine Coast will play host to the 2019 National Youth 7s Championships, with teams from around the country converging on Sunshine Coast Stadium for the two day event.


Queensland will field both Maroon and Grey teams in both the open boys and girls divisions, while U15s teams will compete on a development basis on Saturday. 

Queensland Rugby Union (QRU) Sevens High Performance Manager Lachlan Parkinson said: “It’s great to see Sunshine Coast hosting the National Youth 7s Championships this weekend, the Sunshine Coast Stadium is a fantastic facility, but also be able to take the game regionally, it will be exciting for the local Rugby community on the coast to see the up-and-coming Sevens talent from around the Country. 

“We have boys and girls selected from all over the state, Sunshine Coast has good representation across both boys and girls teams as the host region, we also have players from Townsville, Gladstone, the Darling Downs and the Gold Coast. There is a great spread of talent. 

“We’ve had some great results in this tournament in the past, but the competition improves every year. The preparation has been perfect but our teams will have to be ready for a tough challenge this weekend. 

“The Olympic pathway is an important aspect of Sevens for both boys and girls, and with Tokyo 2020 just around the corner, it’s heightened the interest and hopefully our players can put their hands up for selection next year or even in Paris in 2024.” 

Games will take place at Sunshine Coast Stadium across both Saturday and Sunday, the draw for the tournament can be found via the Rugby AU website - https://australia.rugby/about/teams-and-comps. 

Maroon - Boys U17

Baxter Franey - Toowoomba Grammar School | Darling Downs 
Louis Werchon - Sunshine Coast Grammar School | Sunshine Coast
Zalyrius Patelesio – Faamausili - Downlands College | Gold Coast 
David Vaihu - St Josephs College, Gregory Terrace | Brisbane
Robert Mapa - St Josephs College, Nudgee | Brisbane
Darcy Reed - Downlands College | Darling Downs 
Kruz Rimene - Brisbane Grammar School | Brisbane
Tevita Mapa - St Josephs College, Nudgee | Brisbane
Keynan Tauakipula - St Peters Lutheran College | Brisbane
Floyd Aubrey - Marist College, Ashgrove | Murgon
Nick Llyod - Sunshine Coast Grammar School | Sunshine Coast
Kedan Chan-Tung - Ipswich Grammar School | Ipswich 

Staff

Program Director - Cassidy Holland
Coach - Rama Chand
Coach - Manuel Cole Manolis
Manager - Krystal Kirkman
Physio - Lisa Cairns
Athletic Performance - Joseph Kirkpatrick

Grey - Boys U17

Sam Gordon - Palm Beach Currubim SHS | Gold Coast 
Tai Dowling - Emmanuel College | Gold Coast 
Max Gow - Sunshine Coast Grammar School | Sunshine Coast 
Hamish Muir - Villanova College | Brisbane 
Denver Taylor - Brisbane State High School | Brisbane 
Dwayne Ludwig - Marist College Ashgrove | Hopevale
Albert Deynevor - Downlands College | Wondai
Luke Philp - Anglican Church Grammar School | Brisbane 
Riley Lee - St Josephs College, Gregory Terrace | Brisbane 
Oscar Varricchio - St Josephs College,Nudgee | Brisbane 
Joseph Currie - Toowoomba Grammar School | Darling Downs 
Sam Farrer - Anglican Church Grammar School | Brisbane 

Staff

Coach - Chris Garrard
Coach - Pula Kolokihakaufisi
Athletic Performance - Georgia Maclean

Maroon - Girls U17 

Isabella Nasser - Brisbane State High School | Brisbane 
Faythe Manera - Keebra Park State High School | Gold Coast 
Amy Brice - Sunshine Coast Grammar School | Sunshine Coast 
Destiny Brill - Mable Park State High School | Brisbane 
Jada Ferguson - St Josephs College, Toowoomba | Darling Downs 
Jetaya Faifua - Keebra Park State High School | Brisbane 
Lucy Single - Miama State High School | Gold Coast 
Maddi Levi - Miama State High School | Gold Coast 
Sidney Taylor - Murrumba Downs State High School | Brisbane 
Sophie Duff - Chanel College | Gladstone 
Teagen Levi - Miama State High School | Gold Coast 
Tiana Raftstrand-Smith - Keebra Park State High School | Gold Coast 

Staff

Program Director - Reg Tayler
Coach - Setu Naseri
Coach - Luke Zeremes
Manager - Ryan Webster
Physio - Chari Stewart
Athletic Performance - Jarrod Boswell 

Grey - Girls U17

Allie Salter - St Patricks College, Gympie | Sunshine Coast 
Amber Kimmel - St Andrews Anglican College | Sunshine Coast 
Chloe Cocks - Downlands College | Darling Downs 
Daisy Darcy - The Cathedral School | Townsville 
Felila Kia - Brisbane State High School | Brisbane 
Grace Qaranivalu - Coombabah State High School | Gold Coast
Gracie Wright - St John's College, Nambour | Sunshine Coast 
Jemma Bemrose - Elanora State High School | Gold Coast
Lily Black - The Glennie School | Darling Downs 
Luanna Moors - Mt Alvernia College | Brisbane 
Makenzie Weale - Mount Maria College | Brisbane 
Sara Sautia - Brisbane State High School | Brisbane 

Staff

Coach - Lawrence Faifua
Coach - Mitchell Bebb
Athletic Performance - Stan Parker

Maroon - U15 Boys

Oho Tootorewa - Marsden State High School | Brisbane 
Zayden Stevens - Ambrose Treacy College | Brisbane 
Will Sheedy - Brisbane Grammar School | Brisbane 
Jaycriyzel Patelesio-Faamausili - Marymount College | Gold Coast
Ailaoa Nanai - Marsden State High School | Brisbane 
Matthias Maugatai - Brisbane State High School | Brisbane 
Mitch Lehman - Matthew Flinders Anglican College | Sunshine Coast
Jed Lacey - St Edmunds College, Ipswich | Ipswich 
James Hoppe - Kenmore State High School | Brisbane 
Fraser Cowan - The Southport School | Gold Coast
Rickson Aliva - Brisbane State High School | Brisbane 
Kaleb Akaroa - Marsden State High School | Brisbane 

Staff

Coach - Stephen Sergeant
Coach - Will Findlay
Manager - Sean O'Neill
Athletic Performance - Lachlan Stevens

Grey - Under 15 Boys

Zach Wren - Marymount College | Gold Coast 
Stuart Tualima - Brisbane State High School | Brisbane
Aidan Taylor - Brisbane State High School | Brisbane
Dredyn Takave - Kingston College | Brisbane 
Lachlan Stewart - Sunshine Coast Grammar School | Sunshine Coast 
Denzil Perkins - Ipswich Grammar School | Ipswich 
Ethan Mott - Miami State High School | Gold Coast 
Viliami Manu - Ipswich Grammar School | Ipswich 
Finn Lawson - St Johns College, Nambour | Sunshine Coast 
Henry Mellick - Marymount College | Gold Coast 
James Gelling - Matthew Flinders Anglican College | Sunshine Coast 
Shannon Donaldson - Robina State High School | Gold Coast 

Staff

Coach - Andre Boon
Coach - Brent Mitchell

Maroon - Under 15 Girls

Haidee Head - Lourdes Hill College | Brisbane 
Keria Waldron - Caloundra State High School | Sunshine Coast 
Malaela Su'a - Marsden State High School | Brisbane 
Annemarie Kiria-Ratu - Keebra Park State High School | Gold Coast 
Chantay Kiria-Ratu - Keebra Park State High School | Gold Coast 
Fleur Ginn - St John’s Anglican College, Forest Lake | Brisbane 
Abigail Gibson - Mount Maria College | Brisbane 
Kelly Stephan - Mount Maria College | Brisbane 
Serafina Dickman - Chinchilla State High School | Darling Downs 
Tigerlilly Livingston - Sunshine Beach State High School | Sunshine Coast 
Anna Dingley - The Glennie School | Darling Downs 
Chloe Ellem - Chinchilla State High School | Darling Downs 

Staff

Coach - Matt Chapman
Coach - Tyler Edwards
Team Manager - Joanne Staples
Athletic Performance - Casey Atkins

Grey - Under 15 Girls

Mya Sautia - Wavell State High School | Brisbane 
Tavarna Papalili - Keebra Park State High School | Gold Coast 
Sunny Gerarad - Keebra Park State High School | Gold Coast 
Imogen Hei - Keebra Park State High School | Gold Coast 
Skyla Adams - Keebra Park State High School | Gold Coast 
Lily Kolc - Marymount College | Gold Coast 
Miya Rapana-Faifua - Keebra Park State High School | Gold Coast 
Leila Wood - Wavell State High School | Brisbane 
Tamika Smith - Helensvale State High School | Gold Coast 
Kiarah Siauane Mabel Park State High School | Brisbane 
Ashley Elekana - Clairvaux Mackillop College | Brisbane 
Jordan Warneke - Miami State High School | Gold Coast 

Staff

Coach - Mason Howarth
Coach - Madi Shuck

Advertisement
Advertisement